środa, 27 kwietnia 2016

Pomysł na majówkę

Nasz upragniony maja jest już tuż tuż. Ten piękny miesiąc zaczynamy długim weekendem. To dobry czas aby odpocząć, dlatego postanowiłam przygotować kilka propozycji, które możemy wykorzystać nie tylko w ten weekend. :)


Moje pomysły podzieliłam na kilka kategorii.

1.Aktywny wypoczynek - jak dla mnie to najlepszy rodzaj odpoczynku. Na pewno będzie przy tym dużo śmiech, zabawy i radości. Dzięki czemu będziemy jeszcze bardziej zrelaksowani. 

  • rower
  • bieganie 
  • rolki
  • kajaki
  • windsurfing
  • konno
  • basen 
  • park linowy 
  • siłownia 



2. W mieście - jeśli nie planujemy wyjazdów poza miasto, albo pojechaliśmy do innego miasta, warto poczytać sobie przed wyjazdem gdzie znajdują się ciekawe zabytki i różne atrakcje. W dużych miastach warto iść do : 

  • muzeum
  • teatru 
  • opery 
  • kino 
  • kręgle 
Zawsze możemy poddać się euforii i iść na wielki shopping.:)) 

3. Objazdowo- może z rodziną albo znajomymi planujecie wyjechać gdzieś dalej ? Kilka miejsc myślę, że naprawdę godnych polecenia i zwiedzenia. 

Mazury
Tam czeka cię moc atrakcji! Możesz żeglować po pięknych mazurskich jeziorach, wybrać się na kilkudniowy spływ kajakowy lub wycieczkę rowerową po mazurskich lasach.





Hel

Nie ma lepszego miejsca, aby ciekawie spędzić czas z przyjaciółmi. W majowy weekend na Helu rozpoczyna się sezon windsurfingowy. Przy dobrej pogodzie możesz nie tylko popływać na desce, ale także załapać się na pierwsze promyki wakacyjnego słońca.

Łeba i Słowiński Park Narodowy
Weekend majowy nad morzem może być piękny Długie spacery brzegiem morza, to coś o czym marzymy po miesiącach ponurej, miejskiej zimy. Dobrym kierunkiem może być Łeba a szczególnie Słowiński PN. Znajdują się tam niesamowite ruchome wydmy, które osiągają wysokość ponad 30 m n.p.m. W miesiącach wiosennych i letnich przypominają Saharę, a w zimie, kiedy spadnie śnieg - pustkowia Arktyki. Masy piasku tworzą niezapomniane widoki, na dodatek można po nich chodzić. 

Góry Stołowe - Błędne Skały
Rezerwat przyrody Błędne Skały położony na terenie Gór Stołowych to istny labirynt złożony z zadziwiających form skalnych, wąskich przejść, szczelin i tuneli, między którymi biegną nawet 10-metrowe korytarze. Kształty skałek w rezerwacie są niesamowite. Można dostrzec wśród nich głowy, grzyby, wysokie baszty, bramy, kamienne postacie z piaskowca.
Pieniny - spływ Dunajcem i zamkiMożemy również ruszyć jeszcze dalej – na spływ Dunajcem. Przy okazji spływu warto odwiedzić zamki w Niedzicy oraz Czorsztynie

Park Krajobrazowy Orlich Gniazd

Park Krajobrazowy Orlich Gniazd to propozycja dla osób lubiących poznawać ciekawe historie i legendy. Park Krajobrazowy Orlich Gniazd to przede wszystkim tajemnicze zamki, ale także przepiękne panoramy, malownicze dolinki, imponujące ostańce skalne, rozległe tajemnicze groty, wzgórza wapienne i jaskinie z nietoperzami. Największą atrakcją parku jest jednak Szlak Orlich Gniazd, który łączy 25 zamków i ruin na wapiennych skałach, z których każdy ma ciekawą historię, niekiedy mrożącą krew w żyłach.

Piknik w parku
Spędzony w dużym gronie znajomych i przyjaciół z pewnością nie będzie nudny.
 Dobra pogoda, spory prowiant i piłka do siatkówki gwarantują świetną zabawę.


Już dziś życzę Wam udanej i słonecznej majówki. 
Pozdrawiam 
Julia 

piątek, 15 kwietnia 2016

Warto czytać

Zastanawiałam się, co może zachęcić innych do czytania książek. 
Dziś kilka powodów, dla których naprawdę warto czytać. 
Czytanie to jedna z najważniejszych rzeczy.
 Bez czytania nie bylibyśmy w stanie nic zrobić. 
Nie bylibyśmy w stanie zrobić zakupów, odpisać na smsa .
Jednak nie ograniczajmy się, możemy przecież czytać dla przyjemności.


  

 



  1.  Poszerzenie słownictwa .Czytając, obojętnie, co by to było, czy specjalistyczne branżowe czasopisma, czy książki, czy nawet codzienne brukowce - poszerzasz swój zasób słownictwa. Powód jest prosty, stykamy się z niezliczoną liczbą autorów. Każdy z nich ma swój własny styl pisania, odrębną wiedzę, inne podejście. Ty, jako czytelnik, możesz wprowadzić do swojego języka bogatą paletę słów.

   


  1. Rozwój wyobraźni. Czytając skomplikowane, żywe opisy scen znajdujących się w książce, jesteś zmuszony do wyobrażani sobie tego, o czym pisze autor. Regularne czytanie rozwija Twoją wyobraźnię i sprawia, że łatwiej Ci stworzyć w umyśle coraz bardziej abstrakcyjne obrazy.

  1. Nauka myślenia. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Książki uczą myśleć, zmuszają Twój mózg do aktywności, przez co powstają nowe wiązania neuronalne w mózgu. Czytając, z tygodnia na tydzień zauważasz, że jesteś produktywniejszy, a Twoja aktywność myślowa przynosi Ci coraz więcej korzyści.



  1. Relaks i odprężenie. Nic tak nie koi skołatanych nerwów jak wieczór z dobrą książką i aromatyczną kawą. Kiedy czytasz troski dnia codziennego odchodzą w dal, przestajesz myśleć o pracy, problemach rodzinnych. To wszystko jest poza Tobą, gdyż wkraczasz w świat, który stworzył dla Ciebie autor i w którym Twoje osobiste rozterki nie istnieją. Taki relaks ułatwia Ci zasypianie i obniża poziom hormonów stresu.


  1. Zasady pisowni. Kiedy czytasz, automatycznie zapamiętujesz sposób zapisu danych słów i zwrotów. Osoby, które regularnie czytają, nie mają problemów z ortografią, bo ich mózgi opatrzyły się z poprawnym zapisem i starają się go automatycznie odwzorować.

 



  1. Lepsze wysławianie. Zasada ta sama jak przy rozwoju słownictwa, lecz jednocześni, słowa, które zapamiętujesz wprowadzasz do swojego codziennego języka. Wysławiasz się logicznie, inteligentnie i w przyjemny dla uch sposób.


  1. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Załóżmy, że pracujesz w sektorze informatycznym, technicznym, managerskim lub podobnym, wymagającym ciągłego doskonalenia się. Czytając książki związane tematycznie ze swoim zawodem, jesteś stale na bieżąco, podążasz z duchem rozwoju i nie obce Ci żadne rynkowe nowinki                                                                                                                                                                         
  2. Kreatywność. Książki dostarczają mnóstwo pomysłów. Możesz podpatrzyć coś u bohatera książki i wcielić w swoim życiu, ale też najzwyklej w świecie zainteresowany tym, co czytasz stworzyć własny, oryginalny pomysł. W świecie książki nie ma barier, jeśli oswoisz się dobrze z tym światem, zrozumiesz, że stać Cię na pomysły równie dobre, jak Twojego ulubionego bohatera.


  1. Podniesienie samooceny. Udajesz się na przyjęcie, podczas którego zostajesz wciągnięty w dyskusję. Dobrze się składa, bo temat rozmowy jest Ci dobrze znany - czytałeś o nim ostatnio. Jak się czujesz w tej dyskusji? Dobrze, prawda? Rozmówcy nie są w stanie Cię niczym zaskoczyć i nie masz się, co obawiać, że wyjdziesz na ignoranta. Znasz temat, czujesz się swobodnie, Twoje poczucie własnej wartości wzrasta, jesteś doceniony w grupie. Być może to Ty inicjujesz rozmowę, błyszczysz elokwencją i znajomością pewnych tematów. Na pewno istnieje dziedzina, w której to inni mogą się uczyć od Ciebie, dzięki czytaniu, takich dziedzin może być więcej.


  1. Kształtowanie charakteru. Młodzież czytając książki obyczajowe, psychologiczne, itp. uczy się kształtować charakter, rozróżniać pozytywne i negatywne zachowania. Perypetie książkowych bohaterów niejednokrotnie bardzo dobrze odzwierciedlają nasze codzienne życie. Pokazują, jakie konsekwencje mają poszczególne życiowe wybory i co w społeczeństwie jest akceptowane a co negowane. Nawet dorosły czytelnik może wynieść wiele z takich z pozoru prostych historii. Życie zaskakuje nas każdego dnia, w pewnym sensie przez te wszystkie lata piszemy swoją własną książkę i my, jako jej główni bohaterowie, zmagamy się z codziennością tak samo jak ci fikcyjni. Czasami znajomość ich życia może pomóc nam we własnym



  1. Poprawa pamięci. Czytając i wyobrażając sobie poszczególne sceny tworzysz nowe ścieżki neuronalne i tym samym wpływasz na rozwój swojego mózgu. Owocuje to poprawą pamięci, zwiększeniem zdolności koncentracji, łatwością kojarzenia faktów i analizowania. Jednym słowem regularne czytanie sprawia, że z dnia na dzień stajesz się inteligentniejszy i efektywniejszy.




  1. Czytanie może uchronić Cię przed Alzheimere                                                   Badania w PNAS (Amerykańskie czasopismo naukowe) ukazały, że prawdopodobieństwo zdiagnozowania choroby Alzheimera wśród regularnie czytających ludzi, jest dwa i pół razy mniejsze. Nie znaczy to jednak, że czytając zapobiegniemy chorobie. Niemniej jednak, istnieje korelacja między działaniami intelektualnymi, jak oddawanie się lekturze, która ma istotny wpływ na szare komórki, a uchronieniu przed chorobą Alzheimera.                                                                                              
  2. Fikcja literacka zwiększa Twoją zdolność empatii.                                                      Fikcja literacka przedstawia wyimaginowany świat. Wprowadza Cię w nowe relacje międzyludzkie, i pokazuje różne, czasem nowe formy zachowań. Innymi słowy zabiera Cię w krainę dostępną tylko miłośnikom książek. Dzięki temu masz większą zdolność do rozpoznawania i zrozumienia ludzkich emocji. Dzieje się tak, ponieważ błędy popełnione przez bohaterów literackich stanowią dla Ciebie świetną lekcję życia. Uczysz się na ich błędach i doświadczeniach. Nabywasz wiedzę na temat sposobów i możliwości zachowań w dotychczas nieznanych Ci sytuacjach.


Dlatego warto czytać moi drodzy. J

Trzymajcie się
Julia


piątek, 8 kwietnia 2016

Przeklęty czy niesamowity ?

              Na początku dzisiejszego postu chcę zadać kilka pytań
              do wewnętrznej, osobistej refleksji.

 Człowiek bez kończyn?
Czy taką osobę można nazwać człowiekiem?
Czy Bóg ją opuścił, a może to dar od niego?


Oglądałam kiedyś kilka razy  film
 i za każdym razem budzą się we mnie te same emocje. 
Wszystkie myśli, refleksje powracają za każdym razem.
 Może kojarzycie krótki 22 minutowy film "Cyrk motyli",
 który opowiada o Willim człowieku bez kończyn. 


Pytania niby absurdalne. Każdy z nas pochodzi od Boga. 
Został stworzony na jego podobieństwo. 

Jednak gdybym miała żyć jak Willy, 
główny bohater filmu, nie wiem, 
czy dałabym radę zachować w sobie człowieczeństwo. 
Nie wiem nawet, jak bym przeżyła. 
Nie umiem wyobrazić sobie na dzień dzisiejszy, jak żyć bez kończyn. 
Nie dość, że trzeba znosić ból fizyczny niepełnosprawności,
 to jeszcze musi wytrzymać ból psychiczny, docinki innych ludzi.
 Przez brutalne słowa nieznajomych Willy, poddał się.
 Zaczął wierzyć w to, co mówią inni. 
To uświadamia  mi, w jak bardzo toksycznym żyjemy świecie. 
Jednak są też i dobre osoby, które stają się naszymi przyjaciółmi. 
To dzięki nim możemy powstać. Pięknie jest to pokazane w filmie. 
To właśnie ten moment najbardziej mnie poruszył
 Przechodzimy piekło, ale w tym czasie nasi przyjaciele 
są jak anioły i podają nam swą dłoń.
 Pokaże nam, że jesteśmy wolni i niezależni.
 Pomimo braku kończyn, możesz osiągnąć wszystko.
 Trzeba tylko wierzyć. 
Dla mnie, osobiście jest to przesłanie,
które buduje w nas naszą wrażliwość, nasze człowieczeństwo.


Uważam, że każdy z nas potrzebuje odnaleźć w sobie dobro. 
Wierzyć w to, że jestem niesamowity na własny sposób. 

Nikt z nas nie będzie taki sam, dlatego każdy jest niesamowity.


Chciałam bym na końcu polecić i zainspirować innych, 
aby zapoznali się z historią aktora- 
NIESAMOWITEGO CZŁOWIEKA. 



Trzymajcie się kochani, 
Julia

piątek, 1 kwietnia 2016

Hello April

Następny post na nowy miesiąc.
Znów mamy 30 dni na planowania i realizowanie swoich planów. 



Nigdy nie jest za późno. :) 

Dziś kolejne inspiracje tym razem na kwiecień. 

Kwiecień plecień po przeplata trochę zimy trochę lata. 
Mam nadzieję, że będzie cieplutko i słonecznie w tym miesiącu. 




1. Lektura

„Przygody Sherlocka Holmesa



 to zbiór dwunastu opowiadań,
 w których detektywi z Baker Street 
rozwiązują różne skomplikowane przypadki kryminalne.
 Ich drogi krzyżują się m.in. z Ireną Adler, 
arystokratami, plebejuszami i innymi ludźmi różnych profesji.
 W tle przewijają się zło, chciwość, drogocenne klejnoty, zagadkowe morderstwa
 i żmudne dedukcyjne dochodzenie do prawdy przez Sherlocka Holmesa i doktora Watsona.

 Zbrodniarz i panna 

Ta sensacja jest przede wszystkim romantyczną baśnią
 - baśnią o PRL-owskim Kopciuszku
 (literalnie - bohaterka zaczytuje się wszak poradnikiem pt. Nie będę Kopciuszkiem), 
któremu egzotyka kryminalnej przygody pozwala spełnić "dziewczyńskie", czytadlane marzenia.
 Oto poznajemy Małgorzatę Makowską, 
szarą i niepewną siebie kasjerkę bankową,
 której jako jedynej udaje się przeżyć brutalny napad na bankowy konwój.
 Seryjny bandyta dowiaduje się, iż dziewczyna przeżyła,
 będzie musiał zatem zająć się nią jeszcze raz. 
Milicja musi wykorzystać fakt,
 iż tylko Małgorzata będzie w stanie rozpoznać poszukiwanego od lat przestępcę, 
proponuje więc jej układ:
 znając predylekcje bandyty do luksusowych kurortów,
 wysyła bohaterkę nad morze, pod opieką kapitana Ziętka, w roli przynęty.

2. Film 

7 rzeczy których nie wiecie o facetach 

Siedmiu mężczyzn poszukuje w świecie wielkiej miłości i odrobiny szczęścia.
 W świecie, w którym niełatwo być prawdziwym facetem
 i coraz trudniej zorientować się, czego od mężczyzn oczekują kobiety. 
Filip (Paweł Domagała), sympatyczny roztrzepaniec, 
właśnie traci pracę,
 gdy ledwie co poznana Zosia (Aleksandra Hamkało) oznajmia mu,
że jest z nim w ciąży.
 Z kolei jego przyjacielowi Tomaszowi (Mikołaj Roznerski)
 zawsze wszystko się udaje – narzeczona (w roli Basi – Alicja Bachleda-Curuś
i własny dom już czekają.
 Gdyby tylko nie ta panika przed poważnym zobowiązaniem…
 Producent muzyczny i podrywacz Kordian (Maciej Zakościelny)
 nie planuje jeszcze życiowej stabilizacji – 
dla niego życie to szaleństwo i stan wiecznego upojenia.
 Ricky (Zbigniew Zamachowski) – 
gwiazdor wymagający niezwykle intensywnej opieki – 
tylko on potrafi wyprowadzić Kordiana z tego stanu. 
Podczas gdy opuszczony przez żonę kierowca autobusu 
Stefan (Leszek Lichota) wszelkimi sposobami stara się
 odzyskać Julię (Dominika Kluźniak), 
zrozpaczony Jarosław (Piotr Głowacki) cierpi w swojej samotności…

W kina pojawi się 3 cześć serii niezgodnej już nie mogę się doczekaćwiernej

Tym razem Tris i Cztery 
muszą przekroczyć granicę metropolii przyszłości
 i wejść do zupełnie nieznanego sobie świata, 
ukrywanego przez system.
 Jest to jedyny sposób, by ocalić ludzkość i zniszczyć dyktaturę.
 To, co odkryją po drugiej stronie, każe im zweryfikować wszystko, 
w co dotąd wierzyli i raz jeszcze dokonać podstawowych wyborów dotyczących odwagi, wierności, poświęcenia i miłości.
 Czeka ich ostateczna walka o świat, o siebie, o miłość. 

3. Sport 

Wiosna czyli piękna pogoda to idealny czas
 aby pobiegać, wyciągnąć rolki i rower z garażu. 





A wy jakie macie plany na ten miesiąc ?


 trzymajcie się kochani 
miłego weekendu wam życzę
Julia